Matura
INFORMACJE DLA ABSOLWENTÓW DEKLARUJĄCYCH PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO EGZAMINU MATURALNEGO
Absolwent, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych TWP w Siedlcach, składa wstępną deklarację przystąpienia do tego egzaminu w terminie do 31 grudnia (nieobowiązkowa) a deklarację ostateczną do 7 lutego.
Po złożeniu deklaracji ostatecznej, nie ma już możliwości dokonywania w deklaracji zmian dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminów.
Poniżej informujemy, jak prawidłowo wypełnić i przekazać deklarację maturalną do szkoły.
- Deklaracja_1a - dla absolwenta liceum ogólnokształcącego, który ukończył szkołę po 2015 roku
- Deklaracja 1b - dla:
-
- absolwenta LO od roku szkolnego 2014/2015, którego macierzysta szkoła została zlikwidowana lub przekształcona;
- osoby, która posiada świadectwo lub inny dokument ? potwierdzający wykształcenie średnie ? wydany za granicą, ale nieuprawniający do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej;
- absolwenta ponadpodstawowej szkoły średniej, który nie posiada świadectwa dojrzałości uzyskanego po zdaniu egzaminu dojrzałości
-
- Deklaracja 1c - dla:
- absolwenta, który posiada świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości przeprowadzanego dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich (sprzed 2005 r.)
W celu wypełnienia deklaracji absolwenci powinni wykonać następujące czynności:
- Zgłosić się do sekretariatu "macierzystej" Szkoły po druk deklaracji, lub
- Pobrać deklarację ze strony oraz Wniosek o przystąpienie do egzaminu w innej szkole
- Wypełnić DEKLARACJĘ MATURZYSTY i zapisać na nośniku przenośnym (na przykład płycie CD).
- Wydrukować wypełnioną deklarację i podpisać ją.
- Złożyć deklarację w sekretariacie Szkoły:
-
- w wersji papierowej - wydrukowaną i podpisaną;
- w wersji elektronicznej - zapisaną na nośniku przenośnym.
-
INFORMACJE NT. OPŁAT ZA EGZAMIN MATURALNY
- Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:
- absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego oraz dla
- absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
- ?Kolejny raz?, o którym mowa w pkt. 1., oznacza ?kolejny rok?. Przystąpienie do egzaminu w terminie głównym / dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.
- Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa.
- Opłatę za egzamin maturalny, o której mowa w pkt. 3., wnosi się w terminie od 1 stycznia 2020 r. do 7 marca 2020 r. na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko zdającego, PESEL, przedmiot i poziom egzaminu.
- Opłata, o której mowa w pkt. 1.? 4., nie podlega zwrotowi w razie rezygnacji z przystąpienia do egzaminu bądź nieprzystąpienia do egzaminu.
- Dowód wniesienia opłaty za egzamin maturalny absolwent składa dyrektorowi szkoły w terminie od 1 stycznia 2020 r. do 7 marca 2020 r.
- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić z opłaty, o której mowa w pkt. 1., osobę o niskim dochodzie, na jej wniosek, jeżeli ten dochód nie jest większy niż kwota, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U. z 2018 r., poz. 1497), tj. 674,00 zł netto (od 1 listopada 2018 r.) (załącznik 26)
- Wniosek o zwolnienie z opłaty za egzamin maturalny, o którym mowa w pkt. 7., składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej nie później niż do 31 grudnia 2019 r. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające wysokość dochodów (np. oświadczenie o liczbie członków w rodzinie, zaświadczenie o zarejestrowaniu w Urzędzie Pracy lub dowód pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zaświadczenie o wysokości dochodów, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub inny dokument potwierdzający korzystanie z tego zasiłku).
- Osoby ubiegające się o zwrot nienależnie wniesionej opłaty proszone są o pobranie wniosku i przesłanie go do właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek można przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną (jako skan wypełnionego formularza). (załącznik)